115. rocznica urodzin Ayn Rand, najwybitniejszej filozof XX w.

115 lat temu, 2 lutego 1905 r. w Petersburgu urodziła się Alisa Zinowiewna Rosenbaum, znana później jako Ayn Rand. Wybitna pisarka i filozof (twórczyni filozofii obiektywizmu), słynna przede wszystkim dzięki autorstwu powieści Fountainhead (Źródło) i Atlas Shrugged (Atlas Zbuntowany) oraz zbioru esejów Virtue of Selfishness (Cnota egoizmu) stała się ikoną myśli wolnościowej i prokapitalistycznej.

Grafika za fanpage Okręgu Warszawa Partii KORWiN, https://www.facebook.com/wolnosc.warszawa/photos/a.1707322289318775/2982134228504235/

Ayn Rand, urodzona w Rosji w żydowskiej rodzinie (zubożałej w czasach jej dzieciństwa po konfiskacie majątku w wyniku rewolucji bolszewickiej) wyemigrowała w 1926 roku do Stanów Zjednoczonych i uważała się za Amerykankę z wyboru. W USA mieszkała aż do śmierci w 1982r.

Stworzyła system filozoficzny oparty o obiektywistyczną metafizykę, racjonalistyczną teorię poznania, romantyczną estetykę, oraz – co najbardziej rewolucyjne – etykę racjonalnego egoizmu. Poglądy polityczne, wyprowadzone właśnie z tej filozofii, stanowią koncepcję wolności tak gospodarczych jak i politycznych, osobistych i intelektualnych. Ayn Rand zbiorczo system polityczny oparty na tych wolnościach nazywała kapitalizmem, uznając że wolności te nie mogą istnieć bez siebie nawzajem:
„Wolność intelektualna nie może istnieć bez wolności politycznej; wolność polityczna nie może istnieć bez wolności gospodarczej; wolny umysł i wolny rynek są swoimi następstwami” (cytat z eseju „For the New Intellectual”). Za najpełniejszy wykład filozofii Ayn Rand uznać można „przemówienie Johna Galta” – głównego bohatera powieści Atlas Shrugged – którego poglądy są tożsame z poglądami autorki.

Tych, którzy nie zetknęli się dotąd z filozofią obiektywizmu i postacią Ayn Rand, zachęcamy by filozofię tę poznali. Możecie zacząć od w/w powieści Atlas Shrugged (Atlas Zbuntowany), The Fountainhead (Źródło), warto zajrzeć też do We The Living, noweli Anthem (Hymn) czy zbiorów esejów Virtue of Selfishness (Cnota Egoizmu), For the New Intellectual, Capitalism – Unknown Ideal (Kapitalizm – nieznany ideał), Return of the Primitive (Powrót Człowieka Pierwotnego) – większość z najważniejszych dzieł ukazała się już także po polsku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *